spotkanie DKK

11.04.2019 r. – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Temat: „Konsekwencje życiowych wyborów”

Omawiane książki: M.L. Stedman –  „Światło między oceanami”

Światło między oceanami to książka o utraconym macierzyństwie. To także opowieść o bólu i cierpieniu, które wręcz odbierają ludzkie zmysły. Akcja książki rozgrywa się w Australii, niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Jeden z głównych bohaterów - Tom, młody weteran, postanawia odszukać utracony spokój ducha i przyjmuje posadę latarnika na wyspie Janus Rock. W międzyczasie poznaje swoją przyszłą żonę – uroczą i spontaniczną Isabel, która wprowadza do jego samotni mnóstwo życia. Do idealnego obrazu rodziny brakuje tylko gromadki dzieci, wypełniających latarnię swoim śmiechem. Isabel, mimo wielkiej determinacji, nie może donosić żadnej z licznych ciąż, a wyspa, zamiast upragnionym potomstwem, zapełnia się maleńkimi grobami. Jednak pewnego dnia zdarza się prawdziwy cud – ocean wyrzuca na brzeg łódkę, a w niej martwego mężczyznę i płaczące niemowlę. Małżeństwo staje przed trudną decyzją – ziścić swoje marzenie o rodzicielstwie, czy zgłosić odnalezienie noworodka? Nie zdają sobie bowiem sprawy, że gdzieś na lądzie inna matka przeżywa własną tragedię, a ten wybór zaważy na całym późniejszym życiu wielu z pozoru niezwiązanych ze sobą osób.

Ta historia aż kipi od uczuć, tak dobrze znanych wszystkim rodzicom, troszczącym się o swoje dzieci. Pojawiają się więc pytania: Czy zawsze należy kierować się sercem, czy też dobrem drugiego człowieka? Czy człowiek ma prawo do walki o siebie i swoje szczęście bez względu na cenę?

Na mnie książka wywarła ogromne wrażenie. Serdecznie zachęcam do lektury!

nowoci 09.09 015.jpg