lekcja biblioteczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim – Filia w Raszowej

16.03.2023 - Lekcja biblioteczna.

Temat: „Rok 2023 – rokiem Wisławy Szymborskiej”.

Moderator spotkania: dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek.

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” – W. Szymborska

Wisława Szymborska to polska poetka urodzona w 1923 roku. W tym roku obchodziłaby swoją 100 rocznicę urodzin. Po dziś dzień gości w sercach wszystkich Polaków dzięki swojej niezwykłej, ponadczasowej twórczości. Napisała ok. 350 wierszy i felietonów, a w jej dorobku znajduje się Nagroda Nobla zdobyta w 1996 roku oraz Dyplom Honorowego Członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, który otrzymała w 2001 roku.

Aby upamiętnić tak niezwykłą osobę, rok 2023 ogłoszono rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tego względu 16 marca do raszowskiej biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klas  siódmych i ósmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej, na spotkanie z dr nauk humanistycznych Elżbietą Skrzypek, która to przyjechała na zaproszenie dyrektor GBP w Tarnowie Op. Moniki Silarskiej.

Pani Elżbieta, która była moderatorką spotkania, przybliżyła uczestnikom życie i twórczość Wisławy Szymborskiej, która była nie tylko pisarką, ale również krytyczką literacką, tłumaczką i założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej największym autorytetem w dziedzinie polskiej literatury był Bolesław Leśmian, natomiast teraz jej twórczość jest inspiracją dla młodego pokolenia. Doceniana była i nadal jest na całym świecie. Jej wiersze przetłumaczono na 50 języków.

Podczas spotkania zostały odczytane przez uczestników wybrane wiersze noblistki, młodzież poznała różne ciekawostki na temat pierwszej damy polskiej poezji.

Spotkanie, w którym udział wzięło 27 osób odbyło się w klimatycznej herbaciarni „Pod Kasztanami”.

Barbara Mientus

Godziny otwarcia - Raszowa