Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Dzień z książką, książka którą warto przeczytać."

Email Drukuj PDF

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim.

17.10.2023 - „Dzień z książką ;Książka, którą warto przeczytać.”

Temat spotkania „ Życie na wsi w XX- leciu międzywojennym.”

Moderator spotkania: dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek.

Omawiane książki:

„Chłopki - Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel – Frydryszak.

„Chamstwo” Kacpra Pobłockiego

„Poruszeni” Magdalena Szcześniak

„Chłopki - Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak, jak żadna inna lektura z ostatnich lat pozwala zrozumieć współczesną Polskę, siłę społecznych napięć, a wręcz historię naszych własnych rodzin, od której przecież wszystko się zaczyna, również jeśli chodzi o kształt polskiego społeczeństwa.

Autorka kreśli przejmujący obraz męki codziennego życia, biedy i wieloletnich upokorzeń naszych babek i prababek. Podczas, gdy część z nich wyruszała do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostawały ich siostry i matki , pośród nich były heroiczne bohaterki niniejszej publikacji, harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Wszystkie marzyły o własnym pokoju, łóżku, butach, szkole, wszystkie modliły się o posag, byle "nie wyjść za dziada" i nie zostać wydane za morgi, wszystkie dzieliły na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę.

Często były analfabetkami, bo przecież "babom szkoły nie potrzeba", a jednocześnie własnym poświęceniem, krwią, potem i łzami robiły wszystko, by im w życiu było choć ciut lepiej.

Joanny Kuciel-Frydryszak, otwierająca oczy na życie kobiet na wsi w dwudziestoleciu międzywojennym, które  jest porażającym zapisem życia Kobiet w tamtych czasach, a dzięki którym naszym pokoleniom, teraz żyje się lepiej.

Autorka w sposób rzetelny, ale lekki i bardzo logiczny przeprowadza nas przez losy bohaterek, ich trudy życia, ale również i trudy ich dzieci. Bez dramatyzowania, bez upiększania czy mitologizowania faktów, przedstawia esencję z licznie przytoczonych źródeł.

W książce są wstawki prawdziwych listów, prawdziwych historii, wyciągniętych z archiwum oraz przepiękne zdjęcia pokazujące tamte czasy. Powieść otwiera nam oczy na wiele aspektów, nad którymi nigdy wcześniej się nie zastanawialiśmy. Książka daje dużo materiału do przemyśleń, zastanowienia się i odkrywania przeszłości, możemy polecać nawet osobom, które nie pasjonują się historią.

Pani Elżbieta nawiązała również do książki „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego, która rzuca nowe światło na temat pańszczyzny w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej i w okresie Polski pod zaborami. Esej ten znalazł się w finale konkursu Nagrody Literackiej Nike w 2022 roku.                              Autor Kacper Pobłocki jest antropologiem, społecznikiem miejskim i autorem licznych opracowań.
„Chamstwo" jest nietuzinkową publikacją, która opisuje historię polskiego chłopstwa wpisując ją w powszechną historię niewolnictwa.

W „Poruszonych” Magdaleny Szcześniak, autorka przygląda się niezwykłemu zbiorowi tekstów i filmowych obrazów interpretowanych jako „socjalistyczne opowieści awansu”.

Ich autorki i autorzy na bieżąco próbują rejestrować i poddawać analizie mechanizmy mobilności społecznej i silne emocje towarzyszące przemianie tożsamości, a więc : radość , lęk, duma , wstyd, gniew, poczucie odrzucenia, nadzieja, wdzięczność – poruszenie.

Wszystkie w/w książki serdecznie polecamy!


 

Monika Silarska

 

 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

img_1882.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1787
Zakładki : 1
Odsłon : 1796196

Licznik odwiedzin

1432580
DzisiajDzisiaj341
WczorajWczoraj996
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu5266
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu12744
Łącznie wizytŁącznie wizyt1432580