filia w Przyworach

10.10.2023r.- spotkanie autorskie z Zbigniewem Jackowskim

Na  zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim  Moniki Silarskiej, mieliśmy możliwość gościć w naszej bibliotece pana Zbigniewa Jackowskiego, autora książki pt. „W stulecie powstania kościoła w Przyworach. Zapomniana historia”.

Dyrektor przywitała naszego Gościa i wprowadziła zebranych w temat spotkania.

Pan Zbigniew Jackowski, rozpoczął swoje spotkanie, od prezentacji swojej książki. Opowiedział o inspiracjach i motywacjach, które skłoniły go do napisania tej książki oraz o głównym przesłaniu, czyli uczczeniu Jubileuszu 100 lecia kościoła w Przyworach.

Autor podzielił się informacjami na temat swojego procesu pisania, opowiedział o źródłach na jakich się oparł oraz o trudnościach, jakie napotkał podczas pisania tej książki.

Po szczegółowym omówieniu książki pan Zbyszek przedstawił swoje pytania do zgromadzonych pań odnośnie naszej wsi, na które wcześniej nie znalazł nigdzie odpowiedzi.

Czytelnicy mieli możliwość zadawać również i jemu pytania, na temat książki oraz ludzi w niej opisanych, którzy jak się okazało byli lub są spokrewnieni z niektórymi uczestnikami naszego spotkania.

Pani Łucja Malik podzieliła się swoimi informacjami na temat naszego kościoła, uzyskanymi od nieżyjącej już cioci Klary Widera. Pokazała również  stare fotografie przedstawiające obrządki kościelne z minionej epoki.

Następnie Pani Maria Stolc i Maria Bursy opowiedziały nam o starym cmentarzu przy ul. Wiejskiej 55, który w latach 1800 był miejscem pochówku małych dzieci (noworodków).

Pani Maria Janicka opowiedziała nam historię powstania dworca PKP w Przyworach, którą zasłyszała od swojego nieżyjącego już dziadka.

Po zakończeniu spotkania pan Zbigniew Jackowski wpisywał dedykację opatrzoną własnoręcznym podpisem wszystkim, którzy zakupili w/w książkę.

Dzisiejsze spotkanie autorskie było inspirującym wydarzeniem, zarówno autor jak i uczestnicy spotkania podzielili  się cennymi informacjami dotyczącymi historii naszego sołectwa i kościoła, a także pan Zbyszek dał wszystkim zebranym możliwość usłyszenia o procesie powstania książki.

To spotkanie na pewno dostarczyło nam wielu wrażeń oraz przywołało szereg wspomnień z dzieciństwa wielu uczestnikom spotkania.

Sponsorami dzisiejszego ciasta były nasze Solenizantki pani Maria Bursy i pani Edyta Kotula. Jeszcze raz im dziękujemy i gratulujemy.

Ewa Fajlert

Godziny otwarcia - Przywory