Lekcja biblioteczna

Biblioteka Tarnów Opolski

19.05.2023r – Lekcja biblioteczna

Temat: „Zapoznanie się z zawodem górnika”.

W piątkowe przedpołudnie dzieci z klas drugiej i trzeciej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tarnowie Opolskim wraz z wychowawczyniami mgr Dorotą Matuszek oraz mgr Aleksandrą Silarską spotkały się w bibliotece z panem Andrzejem Skotnickim – Kierownikiem Kopalni Zakładów Produkcyjnych Lhoist  w Tarnowie Opolskim.

Na wstępie Dyrektor Monika Silarska przywitała uczestników spotkania oraz przedstawiła naszego Gościa, który przybył, by opowiedzieć uczniom o ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy w górnictwie.

Pan Andrzej zaprezentował uczniom galowy strój górniczy, który zakładany jest na szczególne okazje.

Wszyscy mieliśmy możliwość, aby przyjrzeć się z bliska czapce, zwanej czako z godłem górniczym i lśniącym białym pióropuszem.

Górnik zwrócił uwagę na pióropusz i wytłumaczył co oznaczają poszczególne jego kolory oraz jaka funkcja górnika przypisana jest do każdego z nich.

Oprócz zobrazowania uczniom ciężkiej pracy górnika, został zaprezentowany bardzo ciekawy i poruszający film, który opowiadał o  zawodzie górnika widziany z perspektywy dziecka.

Po omówieniu filmiku uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które Pan Andrzej w niezwykle ciekawy i przystępny dla dzieci sposób odpowiadał.

Uczniowie w nagrodę za aktywność i poprawne odpowiedzi otrzymali z Firmy Lhoist książeczki, w których mogą poczytać o górnictwie odkrywkowym, plecaki i słodkości.

Za przeprowadzoną lekcję uczniowie podziękowali własnoręcznie wykonanymi laurkami, a mgr Aleksandra Silarska podziękowała Panu Skotnickiemu za bardzo pouczające i ciekawe spotkanie.

Podziękowanie w imieniu biblioteki wręczyła również Dyrektor Monika Silarska.

Dziękujemy Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim Ewie Loster, za udostępnienie holu na to spotkanie.

Wszystkim Górnikom życzymy zdrowia i bezpiecznej pracy!