Ferie Zimowe

filia w Raszowej

ferie zimowe 20.02.2023 - 24.02.2023r.

W drugim tygodniu ferii dzieci wykazały się znajomością przysłów, pokazały swoje talenty z zakresu  decoupage, uczyli się gotować, a także grały w gry planszowe.

Jak co roku nie zabrakło uczestników do przeprowadzenia turnieju szachowego, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.

Najlepsi okazali się:

1.Szymon Polak

2.Oliver Wojtaszek

3.Edyta Pociecha

4.Krzysztof Ciołek

5.Maja Feliks

Tajniki decoupage odkryła dla uczestników ferii pani Gabriela Wołczyk w ramach współpracy świetlicy OSP z biblioteką. To technika zdobienia polegająca na naklejaniu na powierzchnię ozdabianych przedmiotów papierowych serwetek. Osoba zdobiąca wycina z materiałów gotowe wzory.

Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich przeprowadzono w świetlicy II etap warsztatów zdobienia jajek i zwyczajów wielkanocnych pod okiem twórczyni ludowej Magdaleny.

Jajko jest symbolem nowego życia, dlatego na wiosnę obdarowywano się jajkami, aby jednak to nastąpiło trzeba było wybrać na to najlepszy moment, wybrano Poniedziałek Wielkiej Nocy, bo wtedy życie zwyciężyło nad śmiercią.

Jak głosi  legenda w Poniedziałek  Wielkanocny rano mężczyźni  polewali niewiasty wodą, która jest symbolem życia, a one obdarowywały ich jajkiem, jako drugi symbol życia.

Odbyły się także warsztaty kulinarne, podczas których dzieci  poznały technikę ręcznego wyrabiania makaronu począwszy od tworzenia ciasta aż do gotowania. Na końcu wszyscy uczestnicy zjedli wspólną, makaronową kolację. Gotowanie pobudza kreatywność, zwiększa świadomość kulinarną dzieci, zachęca do poznawania nowych smaków i zapachów.

Serdeczne podziękowania należą się  paniom z KGW, pani Gabrysi i wszystkim, którzy służyli pomocą i  radą.

Barbara Mientus

Godziny otwarcia - Raszowa