Ferie Zimowe

filia w Raszowej

ferie zimowe 13.02.2023- 17.02.2023

Pierwszy tydzień ferii zimowych upłynął na różnorodnych zajęciach. Odbyły się warsztaty walentynkowe polegające na własnoręcznym wykonaniu kartek i serduszek. Każdy poruszył swoją wyobraźnię i romantyczną duszę.

`

Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich przeprowadzono w świetlicy warsztaty zdobienia jajek. W tajniki tej tradycji wprowadziła uczestników twórczyni ludowa regionu opolskiego Magdalena Poprawka należąca do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracująca z Muzeum Wsi Opolskiej. Dzieci  poznały techniki zdobienia jajek i  zwyczaje wielkanocne. W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się nim. Jajka barwiono na różne kolory i każdy kolor miał swoje znaczenie. I tak jajka barwione na czerwono dawano chłopakowi, którego się naprawdę miłuje. Zielone dawano chłopcom, którzy chodzili do szkoły, czarne były dla osób szanowanych takich jak nauczyciel czy ksiądz. Brązowe otrzymywali narzeczeni i młodzi małżonkowie, niebieskie przeznaczone były dla starszych kawalerów. Jajka barwione na żółto dawała dziewczyna chłopcu, którego nie chciała. Jajka te były skrobane i tak powstały kroszonki i pisanki.

W ramach podtrzymania tradycji święta tłustego czwartku odbyły się warsztaty kulinarne pieczenia  pączków. Wraz z kołem gospodyń wiejskich wykorzystany zaplecze w świetlicy. Dzieci odkryły kolejne etapy przygotowania pączków.

Kolejną poznaną tradycją było skubanie pierza przy udziale dzieci i mieszkańców wsi.

Skubanie pierza to inaczej oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Doświadczone gospodynie uczyły młodsze dzieci jak prawidłowo skubać.

Po kilku godzinach gospodyni dała poczęstunek, a panie z KGW poczęstowały wszystkich upieczonymi pączkami.

W tajniki  robótek ręcznych z pomocą szydełka wprowadziła Luiza Wojtaszek pokazując podstawy splotów szydełkowych.

Barbara Mientus

Godziny otwarcia - Raszowa