Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień z książką - książka, którą warto przeczytać

Email Drukuj PDF

Oddział dla dorosłych

20.02.2019 – „Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać” Temat spotkania: „Być sobą”

Moderator spotkania: Bronisława Pietruszka.

„Performens” to angielskie słowo oznaczające wyczyn, osiągnięcie, spełnienie.

Performens" to nie jest romans, to książka o życiu na wsi, o ludzkich ograniczeniach, o tym jak czasami trudno jest pokazać światu co znaczy być sobą. Piękna historia opowiadająca o próbach odnalezienia siebie w nowej roli i pomocy innym. Autorka profesjonalnie buduje kolejne postacie, bardzo żywe i różniące się od siebie Główna bohaterka to Nadia, prezes wielkiej firmy, która porzuca pracę w korporacji i ucieka na wieś, gdzie próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Kupuje dom w zapadłej wiosce po zmarłym Jędrzeju, człowieku którego nigdy nie poznała. Próbuje przejść przez trudny proces asymilacji, ale w końcu postanawia zrobić coś dla innych. Nawet nie zdaje sobie sprawy, ilu przysporzy jej to problemów.  Mamy tutaj złego Sławo, ograniczonego Antosia i inne postacie mniej lub bardziej związane z kobietą. Ta książka przyniosła nam po raz kolejny dowód na to, że w naszym kraju są zdolni, młodzi ludzie, którzy zasługują na to, aby ich zauważono. Autorka w swojej powieści maluje nam świat wiejski w sposób żywy. Bohaterowie, z którymi możemy się utożsamić  na długo zostaną w naszej pamięci. Jednych podczas czytania można polubić, drugich nawet znienawidzić. Ale nikt z bohaterów nie jest czytelnikowi  obojętny. Czytelnik  chyli czoło przed autorką i z prawdziwą przyjemnością sięga po kolejne teksty tej pisarki. Ta książka nas nastraja, wyciszyła, pozwoliła  zapomnieć o otaczającym świecie i problemach.

Czy Nadia zostanie na wsi, czy wróci do miejskiego życia? My  już wiemy ,a kto jest ciekawy, niech sięgnie po tę książkę :)

„Być sobą” wprowadzenie do tematu Monika Silarska

„Czy istnieje miejsce, gdzie można być sobą" cytat pochodzi z książki laureata literackiej nagrody Nobla z 2008 roku, J.M.G. Le Clézio, pt. „Urania”.

Być sobą to znaczy zachowywać się w danych sytuacjach, tak jak w każdych innych. Nie patrzeć co robią inni i jak się zachowują tylko postępować według swoich zasad i reguł. Nie warto udawać kogoś kim nie jesteśmy.

Uważamy, że w tych czasach trudno jest być tak na prawdę  w każdej sytuacji sobą. Teraz jest taki czas że czasem można spotkać się z krytyką ze strony innych osób, dlatego że postąpiłeś tak jak Ci się  podoba. Ludzie teraz chcą żeby ktoś to z nimi się przyjaźni zachowywał się tak, jak oni, a to już nie jest bycie sobą.

Być sobą, to być odważnym?

Dlaczego potrzebna jest odwaga do bycia sobą?

Dlaczego człowiek postępuje czasem wbrew temu w co wierzy?

Dlaczego nie zawsze jesteśmy  wierni swoim przekonaniom?

Dlaczego nie można być sobą, nie znając siebie?

Być sobą, to być wolnym?

Monika Silarska


 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image002.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1189
Zakładki : 1
Odsłon : 891739

Licznik odwiedzin

700531
DzisiajDzisiaj267
WczorajWczoraj1089
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu3275
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu17715
Łącznie wizytŁącznie wizyt700531

Zapytaj Bibliotekarza