Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień z książką - książka, którą warto przeczytać

Email Drukuj PDF

Oddział dla dorosłych.

12.12.2018 roku – spotkanie „ Dzień z książką - książka, którą warto przeczytać”

Moderatorzy spotkania: Elżbieta Skrzypek i Maria Czaban.

Gość zaproszony Przewodnicząca Komisji Kultury – Ewa Szymik.

Tematem spotkania była biografia i twórczość Agnieszki Osieckiej, poetki niezwykłej, o fascynującej osobowości i szczególnym języku wypowiedzi artystycznej.

Uczuciowa, intymna biografia Osieckiej i jej związki z wybitnymi artystami, wzajemne przenikanie życia i literatury została przedstawiona przez Elżbietę Skrzypek na podstawie źródeł takich jak: "Daniel Passent - Passa" (2012), "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" (2010), "Galeria potworów" (2014), "Szpetni czterdziestoletni" (1985). Osiecka, poetka wszechstronnie utalentowana, autorka piosenki literackiej (napisała ponad 2000 tekstów), spektakli teatralnych, pisarka była prawdziwie niespokojnym duchem. Gdy wypalał się jeden związek - zawierała nowy. Jej partnerami zawsze byli mężczyźni wybitni, nietuzinkowi: Marek Hłasko, Daniel Passent, Jeremi Przybora, Andre Ochodlo. Można o tych związkach przeczytać w wymienionych źródłach, będących jednocześnie bogatym świadectwem polskiego życia intelektualnego i artystycznego od lat pięćdziesiątych po dziewięćdziesiąte XX wieku.

"Listy na wyczerpanym papierze" są w istocie zawoalowaną miłosną korespondencją pomiędzy kochankami, pisane pięknym poetyckim językiem i przywołanymi tekstami piosenek, które wtedy powstały (m.in. "Na całych jeziorach  ty" czy "SOS") stanowią  rzadki  przykład lirycznej epistolografii.

Ze związku z Danielem Passentem urodziła się córka  Agata, dziś znana dziennikarka i felietonistka. Powołała ona Fundację Okularnicy, która zajmuje się artystyczną spuścizną Osieckiej.

Następnie Magda Czaban przedstawiła wydaną kilka tygodni temu powieść Manueli Gretkowskiej "Poetka i książę". Jest to rekonstrukcja lub kreacja domniemanego romansu młodziutkiej, bo 21-letniej Osieckiej i starszego o trzydzieści lat paryskiego wydawcy "Kultury". Jest to jednocześnie opowieść o Europejczykach, którzy z tamtej ponurej peerelowskiej rzeczywistości pragną się wyrwać na Zachód (jak Hłasko), o dramatycznych wyborach, o miłości niemożliwej. Ta powieść mówi także o tym, jak spotkanie dwojga wybitnych osobowości wzajem stymuluje je intelektualnie, a także o tym, jak trudno młodej było przebić się młodej poetce przez mizoginiczny męski świat. Gretkowska okazała się "rekonstruktorką" niezwykle subtelną, dając obraz miłości nierealnej i niepojętej.

Elżbieta Skrzypek

dr nauk humanistycznych


 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image074.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1208
Zakładki : 1
Odsłon : 1202768

Licznik odwiedzin

948241
DzisiajDzisiaj219
WczorajWczoraj928
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu4881
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu22507
Łącznie wizytŁącznie wizyt948241

Zapytaj Bibliotekarza