Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

spotkanie DKK

Email Drukuj PDF

Filia w Przyworach

05.11.2018 roku – spotkanie wyjazdowe Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Temat spotkania ; Wspomnienia.

mgr Jadwiga Kubiak opowiedziała o swoim wyjeździe na Ukrainę.

Spotkanie DKK odbyło się w” Herbaciarni pod Kasztanami” w filii biblioteki w Raszowej.

Na wstępie omówiłyśmy książkę Ilony Gołębiewskiej „Powrót do starego domu”.

Powieść napisana jest lekkim i sympatycznym stylem, bogata w piękne i niezwykłe opisy natury, miejsca, widoki, krajobrazy  starej wsi i jej okolic. Powieść bardzo bogata w wartościowe cytaty. Nazewnictwo rozdziałów oraz podrozdziałów sugerują czytelnikowi pewne fakty bądź też sytuacje, które mają się w tym rozdziale wydarzyć. Książka ta jest słodko-gorzką historią o różnych odcieniach miłości, bezinteresownej przyjaźni, zdradzie, utracie najbliższych osób, wybaczeniu, wsparciu, odkrywaniu sekretów rodzinnych oraz tajemnic sprzed kilkudziesięciu lat. Powieść o realizowaniu własnych pasji i marzeń, radzeniu sobie z traumatycznymi wspomnieniami, a także o zazdrości, zaufaniu, naiwności. Autorka bardzo dobrze opisała zapachy i smaki przyrządzanych potraw, przy czym wszystko ujęła w bardzo lekkim humorze z pozytywną energią. Główna bohaterka Alicja Pniewska – Kubis powraca do swojej przeszłości, swego pochodzenia, dzieciństwa oraz do rodzinnego domu. Powieść niezwykle życiowa, poruszająca trudne zagadnienia, skłaniająca do refleksji oraz zawierająca niejedno cenne przesłanie.

Następnie wraz z panią Jadwigą wyruszyłyśmy oczami wyobraźni w podróż do Lwowa.

- Lwów – krótka opowieść o powstaniu i rozwoju miasta, które w okresie przedwojennym było po Krakowie najważniejszym ośrodkiem nauki i kultury.

- Lwów  dzisiaj to 800 tysięczne miasto, w którym skład narodowościowy to: Ukraińcy ok. 65%, Polacy 6% pozostali to Żydzi, Ormianie i Rosjanie. We Lwowie funkcjonują tylko 3 zakłady: Wytwórnia Wódek i Piwa, Zakłady Produkujące Autobusy i Trolejbusy, Wytwórnia Czekolady. Lwów przeobraża się w miasto turystyczne -odnawiane są liczne  obiekty zabytkowe. Uliczne kawiarenki i restauracje, wygodna baza noclegowa, atrakcyjne ceny, a przede wszystkim niezapomniana atmosfera lwowskiej ulicy powoduje, że we Lwowie czujemy się dobrze i swojsko.

Wycieczka do Ławry Poczajowskiej Zaśnięcia Bogurodzicy. Ławra Uspieńska w Poczajowie, zwana jest „drugą Częstochową”. To drugi pod względem wielkości na terenie Ukrainy obiekt kultu maryjnego. Oprócz wymienionych powyżej na wycieczce zwiedzałam wiele innych miejsc znaczących w historii regionu. Wycieczka bardzo udana. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia kresów wschodnich.

Na zakończenie spotkania zwiedziłyśmy również mieszczące się w tym budynku Muzeum Wiejskie. Ilość oraz różnorodność zgromadzonych eksponatów zachwyciła zwiedzających.

Dziękujemy bardzo Pani Barbarze Mientus za udostępnienie herbaciarni i miłą atmosferę. Herbaciarnia ze swoim  klimatem idealnie nadaje się na tego typu spotkania, a różnego gatunku herbaty polecane z samowaru przez Panią Barbarę Mientus ------przepyszne.

Monika Silarska  Jadwiga Kubiak 

Godziny otwarcia - Przywory

Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 16:00
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 12:00
Sobota Zamknięte
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image110.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1088
Zakładki : 1
Odsłon : 615241

Licznik odwiedzin

518703
DzisiajDzisiaj33
WczorajWczoraj1360
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu2169
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu12163
Łącznie wizytŁącznie wizyt518703

Zapytaj Bibliotekarza