Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

spotkanie

Email Drukuj PDF

10.01.2018 roku – spotkanie „Dzień z książką”- Książka , którą warto przeczytać.

 

Temat spotkania - przebaczenie.

Moderator spotkania – dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek

Przebaczenie jest bardzo trudną sztuką można pokusić się o stwierdzenie, że dla zwykłego człowieka prawie niemożliwą do opanowania. Tylko święci i sam Pan Bóg opanowali tę sztukę do perfekcji, natomiast zwykli ludzie, którzy nie potrafią kochać są w tym temacie amatorami, bo „owocem miłości jest ...przebaczenie.

Nie na darmo przebaczenie uznawane jest za jeden z najbardziej skomplikowanych procesów psychologicznych. W naszym ludzkim przeżywaniu niestety te dwa procesy są rozłączne. To, że przebaczę, na pewno nie spowoduje, że zapomnę. Proces zapominania jest, myślę, o wiele trudniejszy, a na pewno dużo, dużo dłuższy.

Jest pięć etapów przebaczenia:

-  ocena jak bardzo zostałem zraniony

- przyznanie się do tego, że cierpię

- celebrujemy nasz ból

- otrzeźwienie i racjonalne spojrzenie na zranienie

- przebaczenie

Czy wraz ze zrozumieniem sprawy przychodzi wybaczenie i zapomnienie?

Czy konsekwencje braku przebaczenia mogą być poważne?

Podobno czas leczy rany. Czy to się sprawdza?

A jak przebaczyć samemu sobie?

Pierwsza omówiona książka to powieść Katarzyny Michalak „ Gwiazdka z nieba”, która nie jest ckliwym romansem i nie jest to też opowieść o rodzinnym szczęściu w okresie Świąt Bożego Narodzenia ,jak by to mogła sugerować okładka książki. Wręcz odwrotnie powieść pokazuje cały ogrom niesprawiedliwości i okrucieństwa losu, ale również daje wiarę i nadzieję w dobro i siłę przebaczenia.

Nataniel, główny bohater powieści, który sześć lat wcześniej uległ poważnemu wypadkowi w Tatrach ratując ludzkie życie, musi opuścić swój rodzinny dom. Opuszcza go z pełną świadomością, że już nigdy do niego nie powróci. Po śmierci matki „bandyci” – nieuczciwi  właściciele kamiennicy, pozbawili młodego chłopaka dachu nad głową. Pakuje on swój niewielki dobytek do wysłużonego już samochodu i wyrusza przed siebie.

Nataniel trafia do mazurskiej wsi Senna, gdzie odkrywa starą, opuszczoną „przeklętą” chatę z bali stojącą nad brzegiem jeziora na odludziu. Z zaraz zakochuje się w tym miejscu. Poznaje też dwoje miejscowych ludzi – Marię i Mateusza, dobre anioły z tego miejsca. I to właśnie tu poznajemy ich historię. Mateusz, Maria oraz Nataniel pomimo porażek życiowych, pomimo wielu trudnych chwil, po których niejeden z nas nie potrafiłby się podnieść, wstają silniejsi i potrafią unieść ogrom trudu i cierpienia.

Druga książka to Małgorzaty Warda „Najpiękniejsza na niebie”, która również porusza temat przebaczenia. Jest to krótka historia, która pokazuje wzruszający obraz dorosłej kobiety zmagającej się z ciężką chorobą, która za wszelką cenę próbuje odnaleźć swoją biologiczną rodzinę. Z dzieciństwa pozostają jej tylko strzępki wspomnień i wiara, że siostra bliźniaczka gdzieś na nią czeka. Poprzez postać Sylwii głównej bohaterki, autorka stara się przybliżyć nam obraz ludzi porzuconych w dzieciństwie, mechanizmy ich działania, żal jaki w nich tkwi, oraz tęsknotę za najważniejszym, a mianowicie za rodzicielską miłością, a przede wszystkim tą matczyną. Miłość matki to największy skarb. Jest bezinteresowna, szczera i bezgraniczna. Nikt nie jest w stanie jej zastąpić. To ona nas kreuje, uczy nas kochać i rozumieć, uczy nas jak być dobrym człowiekiem.

Motto:  „Kiedyś ktoś mi powiedział, że doroślejemy, kiedy potrafimy wybaczać.”

W/w książki polecamy i zapraszamy na kolejne spotkanie 14.02.2018 roku o godz 17:oo Tematem spotkania będzie PRZYJAŹŃ.

ZAPRASZAMY!!!

Monika Silarska 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image095.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1211
Zakładki : 1
Odsłon : 1250133

Licznik odwiedzin

983215
DzisiajDzisiaj186
WczorajWczoraj1035
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu2917
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu2092
Łącznie wizytŁącznie wizyt983215

Zapytaj Bibliotekarza