wizyta w szkole

Filia w Raszowej

29.01.2016-Wizyta w szkole

Dnia 29.01.2016 roku pani bibliotekarka  zapoznała młodzież  z tradycjami  związanymi  z okresem  karnawałowym, jakie panują w naszym  środowisku . Są to tradycje wodzenia niedźwiedzia ,babski comber.  Są  one symbolem zakończenia karnawału a zarazem okresem oczekiwania na czas Wielkiego Postu .Wodzenie niedźwiedzia to barwny korowód w skład ,którego wchodzą: kominiarz, cyganka, lekarz ,leśnik, policjant ,piekarz, kowal, rzeźnik para nowożeńców oraz  niedźwiedź .Zwykle korowodowi towarzyszy  grupa wiejskich muzykantów ,przygrywających  przebierańcom .Ci pukają od drzwi do drzwi  zapraszając do wspólnej zabawy. Obowiązkiem każdej gospodyni jest taniec z niedźwiedziem. Gospodyni, jak i  gospodarstwie ma to zapewnić szczęście przez cały rok. Diabeł oraz kominiarz pełnią nieco odmienne funkcje-przebierańcy uzbrojeni w sadzę smarują nią gospodarzom twarze. Policjant wystawia mandaty, a lekarz fikcyjne recepty. Zabawa kończy się  w sali wiejskiej, gdzie stary niedźwiedź  zostaje zabity. Mały niedźwiadek  zostaje ocalony i czeka na następny rok. Babski Comber to spotkanie organizowane wyłącznie w kobiecym gronie i jest to ludowa zabawa zapustna  w formie przebierańców. Zwyczaj ten został przeniesiony przez osadników niemieckich. Dzieci mogły  też obejrzeć  rekwizyty z miejscowego muzeum .