Znamy nominowanych do Literackiej Nagrody Angelus

19 sierpnia 2013

Autor: LubimyCzytać

(angelus.com.pl)

Czy w tym roku Angelus trafi w ręce Polaka? Nadzieje są spore, tym bardziej, że wśród nominowanych do wyróżnienia przeważają polscy autorzy. Właśnie ogłoszono listę 14 kandydatów do 8. Literackiej Nagrody Europy Środkowej.

W tym roku jurorzy wybierali kandydatów spośród 41 nadesłanych tytułów. Profesor Andrzej Zawada, juror Angelusa ogłosił dzisiaj listę 14 książek nominowanych do 8. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus:

1.Joanna Bator, „Ciemno prawie noc” (W.A.B.)
2.Karl-Markus Gauss
„W gąszczu metropolii”, tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Czarne)
3.Jacek Inglot
„Wypędzony” (Instytut Wydawniczy Erica)
4.Mirko Kovać,
„Miasto w lustrze”, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić (Fundacja Pogranicze)
5.Norman Manea,
„Kryjówka”, tłum. Kazimierz Jurczak (Czytelnik)
6.Kazimierz Orłoś,
„Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie)
7.Ludmiła Pietruszewska,
„Jest noc”, tłum. Jerzy Czech (Wydawnictwo Czarne)
8.Jerzy Pilch,
„Dziennik” (Wielka Litera)
9.Tadeusz Sobolewski,
„ Człowiek Miron” (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)
10.Petra Soukupova,
„Zniknąć”, tłum. Julia Różewicz (Wydawnictwo Afera)
11.Andrzej Stasiuk,
„Grochów” (Czarne)
12.Szczepan Twardoch,
„Morfina” (Wydawnictwo Literackie)
13.Krzysztof Varga,
„Trociny” (Wydawnictwo Czarne)
14.Oksana Zabużko,
„Muzeum porzuconych sekretów”, tłum. Katarzyna Kotyńska (W.A.B.)

Pod koniec sierpnia poznamy siedem tytułów, które znajdą się w finale nagrody. Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus zostanie wręczona w przebudowanym Teatrze Muzycznym Capitol 19 października o godz. 17. Uroczystą galę poprzedzi mini festiwal literacki, w czasie którego będzie można spotkać się z nominowanymi autorami oraz dwoma laureatami Angelusa – Jurijem Andruchowyczem oraz Gyorgym Spiró.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda przyznawana jest co roku za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z Europy Środkowej, z jednego z 21 krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Nagrodę stanowi czek na 150 tys. zł i statuetka autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha. W przypadku, gdy Angelusa otrzymuje polski pisarz, jury wybiera najlepszego tłumacza jednej z zagranicznych książek.

Angelusem zostali nagrodzeni Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz.

Odsłon : 1791924