Biblioteka Tarnów Opolski

Miło nam poinformować, że Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XV Wilno autorstwa prof. Stanisława Sławomira Nicieji znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu PORTRETY 2020 organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.

Celem konkursu jest wybór najlepszych dzieł biograficznych z ubiegłego roku, a lista finalistów obejmuje dwadzieścia publikacji. XV tom Kresowej Atlantydy został wyróżniony w kategorii autor i wydawca.

Głosować można do 14.03.2021 na stronie https://www.miesiecznik.krakow.pl/konkurs-portrety-2020/ .

Z jednego adresu IP można oddać jeden głos, istnieje także możliwość głosowania za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Konkurs ma na celu pokazanie, że pomimo trudnego czasu kultura ma sens, a głos jej odbiorców jest tak ważny, jak i głos jej twórców.

W XV tomie Kresowej Atlantydy autor zawędrował na drugi biegun Kresów. Jeśli Lwów – miasto
o wyjątkowym znaczeniu w kulturze polskiej możemy uznać za biegun południowy, to Wilno –
o podobnej pozycji w polskiej historii – możemy nazwać biegunem północnym. Pomiędzy tymi dwoma metaforycznymi biegunami zamknięte są dzieje polskich Kresów Wschodnich. O Wilnie powstało dziesiątki książek, tysiące artykułów, wierszy i wspomnień. Nicieja potraktował temat bardzo oryginalnie – tak nikt dotychczas nie uczynił. Przedstawiając dzieje Wilna, autor zderzył
ze sobą frontalnie tak różne i tak odmiennie zapisane w historii postacie,  jak choćby Józef Piłsudski i Feliks Dzierżyński, Stanisław Cat-Mackiewicz i Witold Hulewicz, Czesław Miłosz i Jerzy Putrament, Leopold Tyrmand, Franciszek Walicki i Tadeusz Konwicki.