Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień z książką - książka, którą warto przeczytać

Email Drukuj PDF

Oddział dla dorosłych

20.02.2019 – „Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać” Temat spotkania: „Być sobą”

Moderator spotkania: Bronisława Pietruszka.

„Performens” to angielskie słowo oznaczające wyczyn, osiągnięcie, spełnienie.

Performens" to nie jest romans, to książka o życiu na wsi, o ludzkich ograniczeniach, o tym jak czasami trudno jest pokazać światu co znaczy być sobą. Piękna historia opowiadająca o próbach odnalezienia siebie w nowej roli i pomocy innym. Autorka profesjonalnie buduje kolejne postacie, bardzo żywe i różniące się od siebie Główna bohaterka to Nadia, prezes wielkiej firmy, która porzuca pracę w korporacji i ucieka na wieś, gdzie próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Kupuje dom w zapadłej wiosce po zmarłym Jędrzeju, człowieku którego nigdy nie poznała. Próbuje przejść przez trudny proces asymilacji, ale w końcu postanawia zrobić coś dla innych. Nawet nie zdaje sobie sprawy, ilu przysporzy jej to problemów.  Mamy tutaj złego Sławo, ograniczonego Antosia i inne postacie mniej lub bardziej związane z kobietą. Ta książka przyniosła nam po raz kolejny dowód na to, że w naszym kraju są zdolni, młodzi ludzie, którzy zasługują na to, aby ich zauważono. Autorka w swojej powieści maluje nam świat wiejski w sposób żywy. Bohaterowie, z którymi możemy się utożsamić  na długo zostaną w naszej pamięci. Jednych podczas czytania można polubić, drugich nawet znienawidzić. Ale nikt z bohaterów nie jest czytelnikowi  obojętny. Czytelnik  chyli czoło przed autorką i z prawdziwą przyjemnością sięga po kolejne teksty tej pisarki. Ta książka nas nastraja, wyciszyła, pozwoliła  zapomnieć o otaczającym świecie i problemach.

Czy Nadia zostanie na wsi, czy wróci do miejskiego życia? My  już wiemy ,a kto jest ciekawy, niech sięgnie po tę książkę :)

„Być sobą” wprowadzenie do tematu Monika Silarska

„Czy istnieje miejsce, gdzie można być sobą" cytat pochodzi z książki laureata literackiej nagrody Nobla z 2008 roku, J.M.G. Le Clézio, pt. „Urania”.

Być sobą to znaczy zachowywać się w danych sytuacjach, tak jak w każdych innych. Nie patrzeć co robią inni i jak się zachowują tylko postępować według swoich zasad i reguł. Nie warto udawać kogoś kim nie jesteśmy.

Uważamy, że w tych czasach trudno jest być tak na prawdę  w każdej sytuacji sobą. Teraz jest taki czas że czasem można spotkać się z krytyką ze strony innych osób, dlatego że postąpiłeś tak jak Ci się  podoba. Ludzie teraz chcą żeby ktoś to z nimi się przyjaźni zachowywał się tak, jak oni, a to już nie jest bycie sobą.

Być sobą, to być odważnym?

Dlaczego potrzebna jest odwaga do bycia sobą?

Dlaczego człowiek postępuje czasem wbrew temu w co wierzy?

Dlaczego nie zawsze jesteśmy  wierni swoim przekonaniom?

Dlaczego nie można być sobą, nie znając siebie?

Być sobą, to być wolnym?

Monika Silarska


 

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

aa27c26fc9d6556da2a297ed1dd9d636211.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1159
Zakładki : 1
Odsłon : 816992

Licznik odwiedzin

646620
DzisiajDzisiaj565
WczorajWczoraj707
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu3642
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu9860
Łącznie wizytŁącznie wizyt646620

Zapytaj Bibliotekarza