spotkanie DKK

Filia w Raszowej

21.09.2018-spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na spotkaniu omówiono książki:

„Okruchy raju”- autorka  umieszcza akcję powieści w Indonezji i w krajach Azji Południowo-Wschodniej .Dzieje bohaterów możemy  śledzić od okresu komunistycznego aż do czasów współczesnych. Pokazane jest życie w nędzy i w bogactwie co stanowi kontrast. Widzimy też bohaterki- Dorotę, która  poślubiła Libijczyka oraz jej córkę Marysię ,która też jest już matką.

Ich losy spotkały się z życiem Azjatów i stąd poznajemy kuchnię azjatycką ze strony mieszkańców lokalnych ale też Europejek.

„Perska zazdrość”- przedstawia życie kobiet na Bliskim Wschodzie a szczególnie chodzi o życie Polki Joanny ,która żyje w przepychu i luksusie. Zapomina co w życiu jest najważniejsze i o mały włos nie utraciła tego bo chwyta się najgorszego-alkoholu.

Książka ta podkreśla najważniejsze cele w życiu- miłość ukochanego  męża, troska o dobro dzieci a także dbanie o dobre przyjaźnie a nie kolejny kieliszek alkoholu, który nic nie wnosi do życia.

„Perska miłość”- przedstawia los kobiety w krajach Bliskiego Wschodu. Główna bohaterka-Lidka dostaje propozycję wyjazdu na stypendium językowe do Kuwejtu. Tam poznaje mężczyznę-Hassana, szybko się zapoznają i biorą ślub. Potem zachodzi w ciążę i traci kontakt ze swoją rodziną.

Książka ta przedstawia obraz muzułmańskiej kultury Kuwejtu .Pokazuje z jednej strony opis bogactwa, imprezy a z drugiej strony kreśli obraz zniewolenia kobiet w świecie. Lidka jest traktowana jak rzecz ,mąż odmawia jej wychodzenia ,rozmowy ze znajomymi i nie ma znikąd pomocy .Pisarka ostrzega przed nienawiścią i całkowitą utratą zdrowego rozsądku na rzecz miłości do mężczyzny, który żyje w całkowicie w  innej i obcej kulturze.

nowoci 09.09 012.jpg