Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

spotkanie

Email Drukuj PDF

Oddział dla dorosłych

14.03.2018 rokucomiesięczne spotkanie „Dzień z książką- książka, którą warto przeczytać”.

 

Na dzisiejszym spotkaniu omawiane były powieści, opowiadania i biografie przeczytane przez Czytelniczki.

Powieść polecała pani Jolanta Zdero.

Pierwszą omawianą powieścią była „Nauczycielka” Judith W. Taschler, która jest  specyficznie połączoną powieścią obyczajową, psychologiczną , oraz thrillerem.

Matylda i Xawery główni bohaterowie powieści, których łączyło  praktycznie wszystko, a jednak się rozeszli. Xawery odszedł bez słowa.... Poznali się na studiach i stali nierozłączni. Ona - pragmatyczna i poukładana, on z głową w obłokach. Nauczycielka i pisarz. Szybko zamieszkali razem. Matylda wzięła na siebie ich utrzymanie z nauczycielskiej pensji, podczas gdy Xawery pisał. Razem napisali trylogię dla młodzieży, która wyniosła go na szczyty, a ją zepchnęła w otchłań rozpaczy po jego nagłym odejściu. Ona chciała dziecka, On odszedł i dziecko urodziła inna kobieta. Uprowadzenie dziecka zmieniło wszystko w jego życiu…. do momentu kiedy dostał e-maila ze szkoły, gdzie miało się odbyć spotkanie z pisarzem. Autorka w tej powieści pokazuje złożoność ludzkiej psychiki i zachowania. Teraźniejszość i retrospekcja łączą  się w całość tworząc mroczną historię związku, który tak naprawdę nigdy się nie skończył....Czy odnaleźli się na nowo? Czy zaczną wspólne życie po raz drugi?

Polecamy…. zakończenie zaskakuje!!!

Dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek polecała:

Wojciech Staszewski – „ ojciec.pl” - powieść biograficzna, historia dziejąca się w dwóch płaszczyznach – tej historycznej, która jest opowieścią o więzi ojca i syna w PRL-owskiej scenerii oraz bardziej współczesnej, gdzie syn staje się ojcem.

Paweł Sołtys –„ Mikrotyki”- to opowiadania, które czasem są krótką migawką, a czasem pełną opowieścią. Książka, o współistnieniu wszystkich historii na przekór czasowi.

Jan Himilsbach „Opowiadania zebrane”- zaskakują pełnymi inteligencji przemyśleniami i ostrym humorem.

Zofia Plebanek – „ Córki rozbójniczki” – autobiografia, w której opowiadania wybrane przez autorkę są feministycznym manifestem, w ramach którego autorka wyłowiła kobiece postaci z morza książkowych bohaterek.

Pani Maria Czaban poleca:

William Wharton -„Tato” – autobiografia, która  powstała na bazie osobistych przeżyć autora. Opisane są relacje pomiędzy bliskimi osobami postawionymi w obliczu wspólnego wroga, którym jest choroba.

Pani Bronisława Pietruszka polecała:

Izabela Pietrzyk –„ Wieczór panieński” – powieść, która porusza problemy kobiecego pokolenia 50+. Są zwariowane i szalone, choć niektóra z nich dźwiga bagaż nie zawsze przyjemnych doświadczeń. Książka opowiada o przyjaciółkach, głownie szkolnych, żyjących sobie w Szczecinie, pędzą one szalone życie w tym urokliwym mieście, utrzymują stały kontakt, za pomocą forum internetowego i spotkań w na co dzień. Grunt, że trzymają się razem, mimo przeciwności losu, niekorzystnych wiatrów, odchodzących mężów, przejściowych kryzysów. Udowadniają, że mimo, niekiedy skrajnych, charakterów, jeśli się chce można utrzymywać stare przyjaźnie, a brak czasu to tylko wymówka, bo jak się chce, to się zawsze czas znajdzie.

 

Monika Silarska

 

 

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image004.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1051
Zakładki : 1
Odsłon : 573093

Licznik odwiedzin

484968
DzisiajDzisiaj310
WczorajWczoraj314
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu1763
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu5220
Łącznie wizytŁącznie wizyt484968

Zapytaj Bibliotekarza